Англійська бабця обійшла Муракамі

Головними претендентами на Нобелівку цього року вважалися американець Філіп Рот, японець Харукі Муракамі й ізраїльтянин Амос Оз. Ці письменники (за винятком Муракамі) не дуже популярні в нашій країні, але все-таки досить відомі. Їх обігнала Доріс Лессінг, 87-літня бабця з Великої Британії (це, до речі, рекорд - Нобелівська премія з літератури ніколи ще не діставалася письменникові, що знаходиться в настільки поважному віці). Тож багато журналістів у всьому світі гарячково порпаються в Інтернеті, щоб зрозуміти, за які ж чесноти Лессінг дісталося місце в історії й півтора мільйона доларів? Тоді як читачі скрегочуть зубами: знову премію одержав невідомий письменник!

Такі проблеми в Нобелівки виникають із моменту її появи в 1901 році. Першими претендентами на неї відразу стали Толстой, Еміль Золя, Генрік Ібсен. Їм нічого не дали. Дали письменникові Рене Франсуа Арману Сюллі-Прюдому (підніміть руки, хто читав хоча б одну його книгу).

Пруст, Джойс, Набоков, Борхес, Кортасар премію не отримали. Зате власниками трофею стали Франс Ееміл Сілланпаа (Фінляндія), Волі Шоїнка (Нігерія), Нагіб Махфуз (Єгипет), Одіссеас Елітіс (Греція)... Абсолютна більшість читачів бачать ці прізвища вперше і востаннє.

З іншого боку, Нобелівський комітет може заявити, що нагороджує не тільки розкручених, але й просто талановитих. (Хто бажає, може купити книги Лессінг - вони в нас видавалися - і перевірити особисто.) Зрештою Іван Бунін в 1933 році теж не був на Заході літературною зіркою. Але премію йому дали, і дорікань із боку російськомовної публіки чомусь не чути.

 

ХТО ТАКА ДОРІС ЛЕССІНГ?

 

Народилася в 1919 році в Персії, друкуватися почала в сорок років. Головні теми у творчості - психологія, фемінізм і, як не дивно, комунізм. Найвідоміші книги - «Золотий блокнот», «Діти насильства», «Добрий терорист», «П'ята дитина», цикл фантастичних романів «Канопус в Аргосі».

Комсомольская Правда Денис КОРСАКОВ
12 листопада 2007

Також у категорії Літпремії