Зараз чотири години
чи зараз четверта година!Називання часу порядковими числівниками - звичне явище для української літературної мови: зараз рівно п'ята, зустрінемось о четвертій.
Називання часу такими формами сягає глибокої давнини. Історичний словник української мови за редакцією Є.Тимченка датує -їх Х11-ХІІ1 ст., тобто вони вживалися ще в давньоруський період. У російській мові закріпилась форма з кількісними числівниками: сейчас пять часов, встретимся в четьіре. Зазначимо, що у творах російських письменників минулого століття ще зустрічаємо у цій функції і порядкові форми.
В українській літературній мові (як і в білоруській) зберегалася форма із порядковим числівником. Це фіксують твори письменників, словники, порадники, частково граматики. Але під впливом російської мови порядкові словоформи почали витіснятися. Тому у період відродження призабутих форм порядкова конструкція почала сприйматися для багатьох як нова.
Прихильники кожної з форм найменування часу шукають додаткових аргументів. Ми відстоюємо для офіційного, інформативного стилю конструкцію з порядковим числівником типу: П'ята година сімнадцять хвилин. Це логічна відповідь на запитання у формі Котра година? Ні про вік дитини (людини), ні про вартість книжки такого запитання (з котрий) немає.
А чому ми не говоримо: П'ята година сімнадцята хвилина?. Спробуймо назвати позначені цифрами години й хвилини: 5.45, 7.15, 20.50, 21.48 і под. На першому місці стоїть назва годин (як основна інформація), а потім додається інформація про хвилини, тобто передається такий зміст: 'Зараз п'ята година і ще сорок п'ять хвилин'. Години змінюються через колені 60 хвилин, а позначення хвилин залишається тим самим.
Виразу типу Пішла шоста година в українській літературній мові немає, хоча це дієслово є у конструкції пішов третій рік. Відповідник російської конструкції седьмой час - український вислів початок сьомої.
На підтримку порядкового числівника в часових конструкціях виступає й така додаткова інформація: за формами типу сьома п'ятнадцять відразу видно, що йдеться про час, а не про якусь іншу кількість (наприклад, сім п'ятнадцять - про вартість книжки).