МОРФОЛОГІЯ
Метою цього модуля є ознайомлення користувача з теоретичними і практичними основами однієї зі структурних систем української мови – морфології. Морфологія (від гр. “форма” і “вчення”) – розділ граматики, який вивчає граматичні ознаки слова у зв’язку з їх морфемною будовою і словозміною.
Морфологія вивчає граматичні значення слів, які дають можливість правильно вживати і пов’язувати слова в реченні. Без урахування граматичних значень слів не можна побудувати речення і висловити думку. Речення, де слова стоять у вихідних (словникових) формах і не пов’язані за граматичними значеннями, не спроможне передати інформацію. Наприклад, Ганна зустрічати Іван. Тут слова виражають лише свої лексичні значення, і цього недостатньо, щоб передати думку мовця. Можна лише здогадуватися, що саме хотів сказати мовець: Ганна зустріла Івана; Ганна зустрічає Івана; Ганна зустрічається з Іваном; Ганно, зустрінь Івана тощо.
Отже, необхідно знати не лише лексичні значення слів, – що слово значить, – а і їхні граматичні значення – як слово значить.
Граматичні значення слів залежать від типу їхніх лексичних значень. Так, якщо слова називають предмети (хліб, книга) – у них одні граматичні значення (наприклад, роду, числа, відмінка); якщо слова називають динамічні ознаки предметів (писати, летіти) – у них інші граматичні значення (наприклад, часу, виду, способу) і т. д. Отже, для того, щоб вивчати граматичні значення слова, необхідно поділити словник на лексико-граматичні класи, які називаються частинами мови. Цьому присвячено § 1. Частини мови, в якому розглядається класифікація слів за лексико-граматичними ознаками. Наступні розділи модуля Морфологія тематично організовані за частинами мови.