Пошук

Прошу Вас допомогти відзнайти тлумачення слів-паронімів "банковий" та "банківський".
наперед вдячна
16.01.2006
Прикметник "банківський" стосується діяльності банку як кредитно-фінансової установи, яка зосереджує кошти і капіталовкладення, надає кредити, здійснює грошові розрахунки тощо (напр., банківські рахунки). Прикметник "банковий" пов'язаний також із іншими значеннями іменника "банк" (назва картярської гри, поставлена на кін сума грошей, сховище підданих консервації органів тощо).

Добрий день, скажіть, будь ласка, як пишеться назва посади Г(г)олова Державної гідрометслужби?
12.01.2006
Правильно: голова Державної гідрометслужби.

Пыдскажыть керування: навчати (чому?)англійській мові чи (чого?) англійської мови; отримати (що?) "Оскар" чи отримати "Оскара"
12.01.2006
Правильно: навчати мови, отримати "Оскар" (назва цієї премії не відмінюється)

Добрий день! Скажіть, будь ласка, чи може дієслово "заохочувати" керувати інфінітивом, наприклад: Заохочуйте студентів звертатися до тлумачних словників. Російське "поощрять" такої властивості не має...
10.01.2006
Більш стилістично коректною є структура "заохочувати когось до чогось" ("заохочувати студентів до користування тлумачними словниками"), або оформлення у вигляді підрядного речення.

Добридень!
Скажіть, будь ласка, чи є прізвище Краснолозький українським? І звідки воно походить?
Дякую наперед.
10.01.2006
Є декілька варіантів. "Красно" може походити від українського "красний" у значенні "гарний", від російського "червоний" тощо. Прикметник "лозький" може бути утворений від таких іменників, як "лоза", "ложе", "лог". Найбільш імовірний варіант - прізвище утворене від словосполучення "красна лоза", є слов'янським, може бути як українським, так і російським. Для глибшого дослідження потрібно мати більше відомостей.

Скажіть, будь ласка, чи потрібно ставити кому у словосполученні "для того щоб", якщо воно є на початку речення? Наприклад:
Для того щоб створити нового користувача, натисніть кнопку Створити.
09.01.2006
При складеному сполучнику для того щоб (а також тому, через те що, незважаючи на те що, після того як, в наслідок того що, замість того щоб) кома ставиться один раз: або перед усім сполучником, або перед сполучником що, щоб, як - залежно від змісту та інтонації. Отже можливі такі варіанти:
Для того щоб створити нового користувача, натисніть кнопку Створити.
Для того, щоб створити нового користувача, натисніть кнопку Створити.

Добрий день! Прошу підказати, де слід ставити нагалос у слові "свята" (множина від "свято")? Бо в ефірі звучать обидва варіанти.
04.01.2006
Згідно з "Орфографічним словником" (К., 1999), форма називного відмінка множини має основний наголос на останньому складі. Допускається також наголос на першому складі.

Добрий день, поясніть, будь ласка, вживання слів розробка і розроблення? Дякую.
03.01.2006
"Розробка" перш за все стосується певного предмета, концепції тощо, а "розроблення" підкреслює сам процес створення чогось.

Добрий день!
1. Скажіть будь ласка, звідки походить прізвище Чепара.
2. Як у кличному відмінку звучатиме ім'я Сергій?
Дякую.
31.12.2005
Прізвище Чепара, можливо, є фонетичним варіантом (чергування у/а в передостанньому складі) іменника чепура - людина, яка наводить порядок, надає акуратного зовнішнього вигляду.
Іменник Сергій належить до іменників чоловічого роду м'якої групи другої відміни, тому в кличному відмінку має закінчення -ю: Сергію.

добрий вечір.Скажіть,будь ласка,чи буде правильно написати "тривожний симптом"?
29.12.2005
Варіант загалом прийнятний, якщо не суперечить контексту.